שלח הודעה
6 אתרים חינמיים, מדהימים ומומלצים ליום העצמאות

וואו, הזדקנו. כבר 68 שנים שאנחנו חוגגים עצמאות ומפרגנים אהבה לנופים, לסיפורים ולמורשת המיוחדת שלנו. גם השנה ובאופן סימבולי, ייפתחו שעריהם של 68 אתרי מורשת בכל הארץ לציבור הרחב, ללא תשלום: סיורים, תצוגות, תערוכות והפעלות מיוחדות.

אז מה מהם נמצא באזור הצפון ולאן הכי כדאי להגיע? הרשימה המלאה של אתרים בצפון חינם ליום העצמאות הקרוב נמצאת לפניכם:

 

 

מומלצי צוות ATR

 

מחנה המעפילים בעתלית

מרכז המבקרים הזה הוא בהחלט מקום מיוחד. כאן מסופר סיפור ההעפלה האמיץ והמרתק לארץ ישראל, בזמן בו שלטו הבריטים ואסרו על הספינות להגיע לחוף.  האתר כולל שחזור מפתיע ומדויק של מחנה המעצר הבריטי שפעל כאן ממש, מגדלי השמירה והצריפים ואניית מעפילים בה מתקיים סיור חווייתי. עוד במחנה תוכלו לצפות בסרט המתאר את ההתגנבות הפלמ"ח ופריצתם למחנה, לחפש שמות של מעפילים במאגר המידע ולהאזין לכל הסיפורים.

 

maapilim

 

חצר תל-חי

בקיץ חם בשנת 1907, נבנתה בגליל העליון חצר שלימים הפכה לקיבוץ תל חי. במבנה העתיק ששוחזר וחוגג השנה 109 אביבים, התרחש הקרב המפורסם של יוסף טרומפלדור שנטל על עצמו את מלאכת הפיקוד. כל המשפחה מוזמנת לחוות את סיפורה של תל חי דרך סרטים, תמונות ואמצעים מוחשיים כמו חדרי שינה משוחזרים, תחפושות ותלבושות מן התקופה ההיא, אמצעי חקלאות שהשתמרו ומפגש עם פסל האריה השואג.

* שימו לב – יש להירשם מראש בטלפון  04-6951333 *

 

telhai

 

משטרת נהלל

מה לכם ולמשטרה, אתם שואלים? אז זהו. שזאת ממש לא תחנת משטרה רגילה.  היא הוקמה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, כדי לשמור על השקט והביטחון בין הערבים ליהודים, בדיוק בשיא המרד הערבי הגדול והקמת יישובי חומה ומגדל. מפקד התחנה, יצחק שבילי, הצליח בזכות יצירתיות ויכולות יוצאות דופן לשמור על האזור ועל אורח החיים בו. כאן יסופר סיפורו המיוחד על יחסיו עם היהודים, הערבים והברטים, יוקרן סרט מעניין ויתקיים סיור מודרך בתצפית אזורית. תזכו לצפות ברכב משטרתי ואופנוע מהימים ההם ויתכן וגם השנה יתקיימו כאן פעילויות כתבי חידה לילדים.

ההגעה לתחנה מכביש 75 (בין נצרת ליגור) אל תוך הכפר מנשיית א-זבדה. בפנייה הראשונה לוקחים שמאלה לרחוב מסחרי עם חנויות. נוסעים עד סוף הרחוב ונכנסים לחניון תחנת המשטרה.

* לפרטים נוספים – 04-6415073.

 

nahalal

 

נהריים בגשר הישנה

שמעתם פעם על "הזקן מנהריים"? אנחנו בטוחים שכן. אותו "זקן", היה עולה צעיר מרוסיה בשם רוטנברג. הוא חלם להביא את החשמל איתו לארץ ישראל וייסד במו ידיו את חברת החשמל הארצישראלית! תחנות הכוח שהקים האירו את כל יפו, תל אביב, טבריה וחיפה. אך פרוייקט חייו היה הקמת תחנת הכוח בנהריים, ממש מול קיבוץ גשר שבבקעת הירדן. כאן מתקיים סיור מולטימדיה מרתק הכולל דגמי מערכות סכרים, טורבינות וגשרים, סיפור חייו ופועלו של רוטנברג, סיפורם המיוחד של החלוצים שהתיישבו באזור, שיצאו לקרב הגנה על גשרי המעבר הירדני. עוד במקום קיימת תצפית נפלאה אל רכבת העמק והמסילה הישנה, מצפור הגשרים המיוחד לזכרה של אסתר ארדיטי ז"ל – צופה אל 3 הגשרים ההיסטוריים: הממלוכי, העותמאני והבריטי. בנוסף הוא צופה אל תחנת הכוח ועבר הירדן המזרחי.

 

naharim

 

מוזיאון אוצרות בעכו העתיקה
טוב, השם הזה כנראה יותר קליט מהקודם – בורג' אל קומנדאר, שנבנה כבסיס צבאי לחיילי משמר התותחים העותמאני, אי שם לפני 200 שנה. המוזיאון שפעיל כאן כיום, שוכן בתוך 6 אולמות בעלי תקרה מקומרת מרהיבה, המסתתרים בחומת העיר העתיקה לצד עמדות התותחים הישנים. המוזיאון מציג את החיים באזור מימי המאה ה-19 עד לקום המדינה, כולל כלי מלאכה שונים, כלי בית, פריטי ריהוט וכלי חקלאות, אוספים שונים עוד.
otzrotaakko
חצר כנרת
חאן ותיק הממוקם מול מי הכנרת, בו תוכלו לסייר עצמאית (בעזרת חוברת שתקבלו במקום), או עם סיור מודרך של צוות האתר. האתר הוקם ב-1908 כחווה חקלאית, שהפכה למקום המרכזי לגיבוש רעיונות וניסיונות חברתיים ומהפכניים. כאן נולדו חיי הקיבוץ, ארגון ההגנה, המשביר המרכזי והסתדרות הפועלים החלקאיים. מכאן גם יצאו אישים גדולים, שייסדו קיבוצים ומושבים סביב הכנרת ובעמקים. הביקור במקום כולל את סיפור תולדות הציונות, המנהיגים השונים וההתיישבות בעזרת תמונות, שלטים ומוצגים מקוריים, סרטים מיוחדים ותערוכה ייחודית על רחל המשוררת שלמדה בחצר הזו ממש והתגוררה בקיבוץ.
kinneret

 

ועוד מגוון אתרים מסקרנים:
מוזיאון ג'וערה – מוזיאון ההגנה          
בית פישר בקרית אתא                  
בית חנה סנש בשדות ים                 
מוזיאון העיר חיפה                     
מוזיאון הרמן שטרוק בחיפה               
מוזיאון בית השומר בכפר גלעדי            
אתר השחזור בראש פינה                
הסליק בנהלל                  
מוזיאון הרעות                        
מוזיאון בית המאירי בצפת               
אתר רכבת העמק בכפר יהושע
מוזיאון אסירי המחתרות בעכו
מוזיאון העלייה הראשונה בזכרון יעקב
מוזיאון בית הגדודים
מוזיאון ימי לאומי חיפה
חצר ראשונים "אתר הסליקים" בכפר גלעדי
מצודת ביריה
מערת הפלמ"ח
המוזיאון לראשית ההתיישבות בעמק בקיבוץ יפעת       
בית חיים שטורמן בקיבוץ עין חרוד
חומה ומדל בקיבוץ חניתה
azmou-bt

ואם כבר אתם בחוץ מטיילים, למה שתחמיצו את שעות המטסים?

 

דאלית אל-כרמל, מרכז הישוב: 12:23-12:24

טבריה, חוף דרומי: 11:51-12:10

יקנעם: 11:44

ירכא, מרכז הישוב: 12:00-12:19

כרמיאל, פארק אופירה: 11:58-12:18

נהריה, חוף ים: 12:03-12:20

נצרת, יער צ'רצ'יל: 11:46-12:07

עין אל-אסד, מרכז הישוב: 11:56-12:17

עכו, חוף ים: 12:04-12:21

עפולה, רח' משה שרת/יהושע חנקין: 11:40-12:01

עתלית: 12:03-12:23

צפת, בית חולים זיו: 11:55-12:16

קיסריה, חוף הים: 12:08-12:27

קצרין, פארק קצרין: 12:11-12:13

ראש כרמל, חוף הים: 11:58

רמת ישי: 11:52

בית-הספר הטכני בחיפה: 11:56-12:23

בנוסף, בשעה 09:50 – הופעת הצוות האווירובטי במקום

כתוב חוות דעת


אשר
* שדה חובה